poniedziałek, 1 stycznia 2018

Matematyka w ruchu

Moi uczniowie uwielbiają zabawy ruchowe, więc czasem łączę przyjemne z pożytecznym ;)
A to kilka prostych zabaw, podczas których dzieci doskonalą sprawność rachunkową i świetnie się przy tym bawią.

Kto pierwszy?

Prosta zabawa wymagająca jedynie rolki po papierze toaletowym. Celem jest złapanie rolki szybciej niż koleżanka/kolega. Prowadzący ustala regułę, można ją dowolnie modyfikować. Np.
-łapiemy rolkę, gdy wynik podanego działania  jest parzysty
-łapiemy rolkę, gdy powiem działanie z prawidłowym wynikiem (gdy jest błędne nic nie robimy)
-łapiemy rolkę, gdy podana liczba dzieli się przez……np. 8
itd. według pomysłowości nauczyciela
Można przygotować żetony, wtedy uczniowie za prawidłową reakcję zdobywają punkt

Złap mnie

Uczniowie są ustawieni w dwóch drużynach, na środku sali/boiska, plecami do siebie. Ustalamy, że jedna drużyna to “Parzyści”, a druga - “Nieparzyści”. Nauczyciel mówi działanie, gdy wynik jest parzysty dzieci należące do tej drużyny łapią dzieci z drużyny przeciwnej, czyli “nieparzyści” stają się “parzystymi”.

Packi na sali ;)

Nauczyciel (lub niećwiczący uczeń) pokazuje kartonik z działaniem. Uczniowie biegną do wyznaczonej linii i pacają łapką wynik. Prowadzący kładzie kartonik na wprost drużyny, której przedstawiciel był pierwszy (w ten sposób mamy od razu punktację)

Link do zabaw

Barbara Benisz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 20 w Rybniku, autorka bloga klasowego.W swojej pracy wykorzystuje nowoczesne technologie.