niedziela, 22 stycznia 2017

Matematyka, ortografia, części mowy...z kubeczkami

Jednorazowe kubki, kolorowy papier, taśma z rzepem, chwila przygotowań...i możemy grać, a przy okazji doskonalić umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia. Możemy pracować nad znajomością ortografii i znajomością części mowy...i pewnie wiele, wiele więcej możliwości.
No to gramy!

Co nam będzie potrzebne? Jednorazowe kubeczki, kolorowy papier i marker, albo drukarka i taśma z rzepem, lub opcjonalnie klej. Najpierw zróbmy pionki
Ich rolę przejmą kubeczki z kolorowymi kołami na denkach. Każdy gracz, lub zespół będzie mieć pionki w innym kolorze. Proponuję zrobić cztery kolory pionków, po kilkanaście z każdego koloru. Taśmę z rzepem tniemy na małe kawałki (wychodzi dużo taniej niż kupno pociętych elementów), jeden przyczepiamy do kubka, drugi do kolorowego koła. Następnie mocujemy koło na kubku. Mamy pionki teraz pora zrobić pozostałe potrzebne elementy gry. Kubki z cyframi i liczbami, z literami, z nazwami części mowy lub przypadkami. Nasze kubki mają rzepy, dlatego wymiennie przyczepiamy do nich elementy, które są potrzebne do konkretnej gry. Nie musimy do każdej używać nowych kubków. Potrzebna nam będzie jeszcze kostka, w zależności od poziomu trudności gry, wybieramy tradycyjną lub wielościenną...i zaczynamy:


Dodawanie, odejmowanie
Ustawiamy kubki z cyframi i liczbami do 12. Najlepiej z każdą cyfrą 3,4 kubki. Rozdajemy zespołom pionki. Pierwszy gracz rzuca dwukrotnie kostką i określa jaka jest suma wyrzuconych oczek. Szuka odpowiedniego kubeczka i przykrywa go swoim pionkiem, czyli kubkiem z kolorowym kołem. Pora na kolejnego gracza, który postępuje analogicznie jak poprzednik. Jeśli po rzucie kostkami okazuje się, że nie ma już kubeczka z odpowiednią liczbą, gracz traci kolejkę. Wygrywa ta osoba, która zakryje więcej kubków swoimi pionkami. Kiedy skończymy grę, każdy z graczy może dodatkowo określić sumę wszystkich kubków, które udało mu się przykryć pionkami. Zamiast dodawać możemy odejmować, w tym przypadku warto wybrać kostkę wielościenną

Mnożymy
Gramy analogicznie jak w dodawaniu, tylko kubeczki muszą mieć liczby, które są ilorazem z tabliczki mnożenia, a wyrzuconą liczbę oczek mnożymy zamiast dodawać. Przy mnożeniu wybierzmy kostkę dziewięciościenną, lub napiszmy cyfry na karteczkach i losujmy.
Jeśli nie matematyka, to co?
Kubeczki pomogą nam z ortografią. Na denkach przyczepiamy litery "u", "ó", "ż" itp. Na kartkach piszemy wyrazy z okienkami w miejscu trudności ortograficznej. Pozostałe zasady jak wyżej. Losujemy kartkę i pionkiem nakrywamy kubek z brakującą w wyrazie literą.
Części mowy też w wersji kubeczkowej gry też będą dla dzieci nauką i zabawą. Potrzebujemy kartek z napisanymi wyrazami, a na kubkach nazw części mowy. Losujemy wyraz i przykrywamy pionkiem odpowiednią część mowy. Analogicznie możemy postąpić z przypadkami.
Kodować też możemy
Kubeczki świetnie nadadzą się do zabaw z kodowaniem. Sudoku, tworzenie skryptu...przykłady takich zabaw umieściłam na blogu Kodowanie na dywanie. Link poniżej:
Kubeczkowe zabawy z kodowaniemAnna Świć - nauczycielka przedszkola, logopeda w Przedszkolu Nr 83 w Lublinie, trenerka w programie Mistrzowie Kodowania. W swojej pracy stara się wykorzystywać nowoczesne technologie, odpowiedzialnie wprowadzać dzieci w cyfrowy świat. Pamięta o tym, że najefektywniejszą formą nauki małych dzieci jest zabawa.
1 komentarze:

Świetna zabawa a przy tym nauka :) dzieciaki dzięki temu znacznie łatwiej przyswajają wiedzę - super pomysł :)
http://genypoojcu.blogspot.com/?m=0

Prześlij komentarz