wtorek, 23 lutego 2016

Tydzień

Chciałabym podzielić się pomysłem na utrwalanie nazw dni tygodnia i pracy z kalendarzem w różnych aktywnościach. Nie musi to być pamięciowa nauka dni tygodnia i wymienianie ich jak wierszyka. Tym bardziej, że wielu uczniów ma trudność w określaniu ich, np. jeśli dziś jest wtorek, to pojutrze będzie... lub przedwczoraj był... 

Jak pracować? Etapy są podane uczniowi na karcie poleceń, dzięki czemu może pracować samodzielnie. I etap to praca z wierszem Jana Brzechwy pt. "Tydzień". Najpierw uczeń czyta cały wiersz, a później jego fragmenty przyporządkowuje do ilustracji i dobiera do nich nazwy dni tygodnia. Z tyłu na ilustracjach jest kontrola błędu.

 

 II etap pracy: zadaniem dziecka jest przyporządkowanie nazw dni tygodnia zapisanych na patyczkach do odpowiednich skrótów ich nazw na zalaminowanym pasku. Z tyłu patyczki są ponumerowane zgodnie z ich kolejnością.


 Następnie uczeń wybiera jedną z kart z poleceniem-pytaniem, które rozwiązuje za pomocą również patyczków. Pracę może zapisać w zeszycie. Z tyłu kart  jest poprawnie wykonane zadanie. Do tego można także wykorzystać koło pt. "Tydzień" dostępne na  printoteka.plIII etap pracy: z 12 kart z miesiącami uczeń wybiera jedną, a z niej jeden dowolny dzień. Na tej postawie zapisuje dokładną datę i dzień tygodnia jaki jest dzisiaj (wybrana data), jaki dzień był wczoraj i przedwczoraj, a jaki będzie jutro i pojutrze. Na koniec robi wywiad w klasie, kto z kolegów i koleżanek urodził się w tym samym miesiącu i ich daty zapisuje dowolnym sposobem.Pomysł powstał przy burzy mózgów razem z moją koleżanką z pracy - Ewą Hanc.
Beata Piotrowicz - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w oddziale Montessori, terapeuta pedagogiczny w SP nr 7 w Świdniku (woj. lubelskie). W swojej pracy stawia na aktywność własną dzieci, ich samodzielność, twórczość. W wolnych chwilach szuka inspiracji i tworzy pomoce dydaktyczne, które uaktywniają proces nauczania.

0 komentarze:

Prześlij komentarz