wtorek, 1 marca 2016

Tańczymy "Walenki"

Ludowy taniec rosyjski "Walenki" jest niezwykle łatwy w opracowaniu układu. Właściwie opiera się na liczeniu w zakresie ośmiu i czterech oraz zmianie kierunku kroków z lewej na prawą i odwrotnie. Poznałam go na warsztatach z zakresu percepcji ruchowej, które prowadziła znakomita pani Kama Palińska.

Uczniów dzielimy na dwa koła. Niżsi tworzą wewnętrzne, wyżsi zewnętrzne. Musi być równa liczba dzieci.

OPIS UKŁADU TANECZNEGO
"Walenki" forma muzyczna AB

część A
zewnętrzne koło 8 kroków w prawo/wewnętrzne 8 kroków w lewo;
zmiana kierunku - zewnętrzne koło 8 kroków w lewo/wewnętrzne 8 kroków w prawo;

część B:
4 kroki do przodu;
4 kroki do tyłu;
znów 4 kroki do przodu i dzieci z zewnętrznego koła podnoszą ręce do góry, przekładają je nad głowami kolegów z koła wewnętrznego (w ten sposób powstanie jedno duże koło);
wszyscy w jednym kole 4 kroki do tyłu;
razem 8 kroków w lewo;
razem 8 kroków w prawo;
razem 4 kroki do przodu;
razem 4 kroki do tyłu;
razem 4 kroki do przodu i "otwieramy" koło (znowu są dwa koła zewnętrzne i wewnętrzne).

Ten układ powtarzamy trzy razy AB, AB, AB.
Najtrudniejszym elementem (oczywiście na początku) jest przełożenie rąk uczniów z koła zewnętrznego nad głowami dzieci z koła wewnętrznego, by powstał jeden krąg. Musimy mieć jakiś sposób, by uczniowie zapamiętali (np. zaznaczenie kolorowymi szarfami).W internecie znalazłam kilka darmowych podkładów muzycznych do tego tańca. Są szybsze i wolniejsze. Na początek radziłabym te drugie. Utwory są dostępne za darmo na stronie  wyszukiwarkamp3.eu. Po kliknięciu w link pojawi się u góry film, a pod nim niebieski i czerwony przycisk "pobierz mp3". Klikając w dowolny, utwór zapisze się na dysku komputera.

Myślę, że opracowanie tego tańca na klasową uroczystość z rodzicami i dziadkami będzie wspaniałą okazją pokazania umiejętności dzieci. No i można do tańca zaprosić gości!

Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, wielki zwolennik wykorzystania nowoczesnych technologii na co dzień, pracuje z klasą na tabletach, prowadzi blogi KLIKANKOWO oraz PATYCZAKI TABLECIAKI

2 komentarze:

Dzięki Olu! Muszę spróbować :)

Basiu koniecznie! To niezwykle łatwy, a zarazem bardzo efektowny taniec.

Prześlij komentarz