sobota, 21 października 2017

Haiku

Twórczość dziecięca jest niezwykle ważna. Odtwarzanie jako nauka jest istotne, jednak własny styl i rozwój kształtuje się poprzez tworzenie, a nie odtwarzanie... Jak pisać z dziećmi wiersze? Zachęcam dziś do sięgnięcia po Haiku.


Haiku to krótka, japońska forma poezji. Składa się z trzech wersów podzielonych rytmicznie na sylaby: 5 - 7 - 5. Z dziećmi nie trzymam się ściśle formy związanej z sylabami, są jeszcze za mali, ale myślę, że ich twórczość umownie możemy nazwać HAIKU.

Jak pisać

Uczniowie piszą trzy zdania związane z danym tematem. Zapisują je jedno pod drugim. Następnie wykreślają kolejne słowa w każdym zdaniu, aby całość miała sens, ale była krótka i treściwa. Pomagam im w tym, pokazuję, jak to zrobić. Przypominam, że za pierwszym razem może się nie udać. Być może jakieś wykreślone słowo wróci. Próby prowadzone w ten sposób są dla dzieci bardzo ciekawe i dają im wiele radości.

Zobaczcie, jak poszło to ośmiolatkom na początku trzeciej klasy. Temat: Jesień.
Spróbujecie?
Tekst pochodzi z bloga W mojej klasie

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz