niedziela, 29 listopada 2015

Eksperyment z cieniem

Długie wieczory i ciemne popołudnia to doskonały moment na zabawy z cieniem. Tym razem nie teatrzyk cieni lecz eksperyment, czyli zabawa i nauka w jednym.


Co to jest cień?

Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na początku i na końcu zajęć. Na początku uczniowie otrzymali  4 pytania, na które mieli spróbować znaleźć odpowiedź w czasie zabaw. Do zabawy za wzór posłużyły szablony cieni.
Kiedy powstaje cień?
Czy cień jest zawsze taki sam? Od czego to zależy?
Czy przedmiot może nie mieć cienia?


Po wklejeniu i wyjaśnieniu pytań rozpoczęliśmy zabawę z cieniami, która co kilka minut była "przerywana", aby porozmawiać o obserwacjach i zapisać wnioski. Jak się okazało światło, cień, zmiany i dociekanie wcale nie były  oczywiste.
Co zrobić, żeby cień był większy?
Czy bliżej światła oznacza bliżej latarki czy bliżej ściany?


Za źródło światła posłużyły nam latarki i czołówki, które przynieśli uczniowie.

Pomysły na ułożenie dłoni do zabawy z cieniem tutaj: http://zszywka.pl/p/zabawa-w-cienie-759181.html

Za pomysł podziękowanie dla Edyty Jurys.

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Autorka bloga wmojejklasie.blogspot.com. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz