sobota, 21 listopada 2015

Zgadnij, jaką jestem liczbą?

Znacie grę "Zgadnij kto to?" To gra detektywistyczna dla 2 osób, polegająca na odgadnięciu, jaką postać (obrazek) wybrał przeciwnik, dzięki zadawaniu odpowiednich pytań.
Pytania muszą być tak sformułowane, aby można było na nie odpowiedzieć jedynie ‚TAK’ lub ‚NIE".
Jeśli mamy plansze do tej gry, zamiast postaci z zestawu możemy użyć kartoników z liczbami od 1 do 24. Każdy z grających spośród swoich liczb zabiera jedną karteczkę. Zadaniem przeciwnika jest zgadnąć, jaka liczba została wybrana poprzez naprzemienne pytania, np. Czy wybrana liczba jest mniejsza od 10? Czy dzieli  się przez 2 itp. Zadajacy pytanie wyciąga z planszy liczby spełniające warunek (np. jak odpowiedź 1. jest "tak" to wyrzuca wszystkie wieksze od 10). Dzieci uczą się zadawania pytań, spotrzegawczości, cech liczb od 1 do 24, podzielności.


Karteczki z liczbami możemy też wymienić na karty z literami i pytać o to, czy wybrana litera jest samogłoską czy spółgłoską, dźwięczną, czy bezdźwięczną, czy występuje w podanym wyrazie, czy w alfabecie jest przed podaną literą, czy po niej.
Na Printotece są  też gotowe karty do podobnej wersji gry: Śmieszny alfabet, Warzywa, Zwięrzęta z głoską "r" w nazwie


Monika Koronkiewicz - Roszko - terapeuta pedagogiczny, nauczycielka świetlicy, doradca zawodowy w Zespole Szkół w Gródku,  domowo  uczy własne dzieci. Pasjonuje się zamkami, swoją pracą i  rozwojem.. Należy do grupy Superbelfrzy RP, co daje jej dużo satysfakcji i powodów do nauki. Obecnie razem z dziećmi w świetlicy i w domu uczy się programowania.

3 komentarze:

Świetny pomysł! Tak naprawdę grę "Zgadnij kto to?" można również wykorzystać z dziećmi do nauki języka angielskiego. Na przykład mając obrazki z postaciami ćwiczymy słownictwo dotyczące wyglądu zewnętrznego i pytanie "Has he/ she got....?" Dziękuję za inspirację.

Inspirujące! Dziękuję :D

Prześlij komentarz