czwartek, 5 listopada 2015

Moje miejsce w świecie

Zbliża się Święto Niepodległości Polski. Zachęcam do przeprowadzenia przyjemnego i ciekawego projektu związanego z edukacją obywatelską i geografią. Jego efektem będzie niesamowita książka "Moje miejsce w świecie". 


Co jest potrzebne:

- koła wycięte z papieru
- zdjęcia, naklejki, wycinki z gazet, kolorowanki
- kolorowe papiery, klej, zszywacz, taśmy klejące, ozdoby

Co zrobić?

Okrągła książka dotycząca miejsc, w którym żyje i mieszka uczeń może mieć dowolną wielkość i zawartość, w zależności od potrzeb i wieku uczniów. Aby ją wykonać musimy zdobyć wiedzę na temat kolejnych elementów. Od każdego z nas zależy, czy będziemy prowadzić uczniów razem, czy zapewnimy im odpowiednie materiały i pozwolimy wiedzę zdobywać samodzielnie.


Jak ją wykonać?

1. Uczniowie rysują i wycinają koła o coraz mniejszym/większym promieniu - można też odrysowywać od okrągłych przedmiotów. Warto jednak ze starszymi (3kl+) przy okazji skorzystać z cyrkla, zapoznać uczniów z pojęciem promienia i średnicy. Można ustalić wielkość kół, które będą najlepsze i poprosić uczniów o narysowanie np. koła o promieniu 7 centymetrów, o średnicy 20 centymetrów itp. - automatycznie pojawiają się zagadki matematyczne... Skoro średnica ma 20 centymetrów, to na jaką szerokość ustawiamy cyrkiel?

2. Nazywamy kolejne koła i wypełniamy je właściwą treścią:
- ja 
- mój dom
- moja ulica
- moje miasto
- mój kraj
- mój kontynent
- moja planeta

3. Wykonujemy dziurki w kołach i łączymy je ze sobą. Można to zrobić na kilka sposobów: metalowe kółeczko od breloka, śrubka z nakrętką czy też taki ćwiek - sklep internetowy. Warto podpytać rodziców, może ktoś takie ma. 


Początki pracy uczniów klasy 3b ze szkoły STO w Warszawie. Zdjęcia dzięki uprzejmości ich wychowawczyni Marty Bąkowskiej. Spójrzcie, jak są piękne książki pod tytułem "Ja i mój świat"! 


A tutaj pomysł Joanny Apanasewicz z Małej Szkoły w Żaganiu. Inna odsłona książki, a cel taki sam. Jak widać nawet najmłodsi dadzą sobie radę. Pomysł znaleziony na Pinterest.

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Autorka bloga wmojejklasie.blogspot.com. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz