niedziela, 22 stycznia 2017

Zimowe cienie

Wspaniała i dość prosta praca plastyczna do wykonania nawet dla najmłodszych. Wspaniale wygląda połączenie wszystkich prac razem na wystawie! Pozwala porozmawiać także o cieniu, zimie, nocach i księżycu. 

Co jest potrzebne?

Dwie kartki papieru - biała format A5 i czarna format A4 (lub granatowa), nożyczki, ołówek i klej. Biała kartka jest połową kartki ciemnej.

Jak to zrobić?

Na mniejszej, białej kartce dzieci rysują wybrane przedmioty - drzewko, bałwana, kamień, sanki, człowieka... Rysujemy tylko kontur, nic kolorujemy, nie dorysowujemy elementów w środku. Ważne jest to, aby umiejscowić je na dole kartki, muszą zaczynać się na brzegu.
Następnie należy  dokładnie wyciąć narysowany kształt, pamiętając o tym, że wycinamy kontury. Kartkę z wyciętymi fragmentami przyklejamy w dolnej części czarnego papieru, natomiast wycięty kształt powyżej.
Teraz można dorysować elementy na bałwanku: oczy, guziki itp. Ciekawe jest to, że dzięki temu, uczniowie mają szansę zorientować się, że tych elementów nie widać w cieniu.

Dobrej zabawy!

Przed rozpoczęciem pracy plastycznej, która jest idealna na krótkie zimowe dni, polecam zabawy z prawdziwym cieniem - Eksperymenty z cieniem.

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Autorka bloga www.wmk.edu.pl. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

1 komentarze:

Wspaniały pomysł szukamy właśnie inspiracji na czas ferii, "zimowe cienie" napewno u nas powstaną :)
http://genypoojcu.blogspot.com/?m=0

Prześlij komentarz