wtorek, 28 lutego 2017

Piosenka inspiruje

Miałam przyjemność brać udział w szkoleniu muzycznym, które prowadził pan Piotr Kaja (kompozytor, aranżer, edukator). Bogatsza o nowe doświadczenia i wyposażona w książeczki i płyty z utworami, realizuję zajęcia muzyczne w klasie pierwszej w oparciu o materiały kompozytora.
Bardzo prosta i łatwa piosenka pt. "Gile" (słowa A. Hanus, muzyka P.Kaja) stała się inspiracją do zrealizowania dwudniowego projektu.
Uczniowie poznali wygląd gila oraz budowę ptaków. Wiedzą, jak długi jest okres ich karmnikowania. Wiedzą również co powinni wysypywać do ptasiej stołówki. Wykonanie "zimy w woreczku" pozwoliło na przeprowadzenie prostego doświadczenia i wyciągania wniosków, związanego z ciężarem podobnych wielkością kulek styropianowych i metalowych. Dlaczego jedne sie unoszą, a drugie nie?  Ćwiczenia interkatywne z portalu Scholaris "Stołówka dla skrzydlatych gości" to świetny zasób do kreowania zadań tekstowych przez dzieci. Uczniowie utrwalali stronę lewą i prawą, położenie ptaków, ich ilość. Było dodawanie, odejmowanie i porównywanie. Były jeszcze puzzle z gilem i gra interaktywna.
Oczywiście dzieci śpiewały piosenkę, a podczas refrenu trenowały prawidłowe dmuchanie w gwizdek fletu (ćwiczenia narządów artykulacyjnych) i naśladowały gile.

Każda piosenka może stać się inspiracją wielu działań, budować kompetencje językowe, matematyczne, przyrodnicze i społeczne. Oczywiście muzyczne też!

Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół Nr 3 w Pile, pasjonatka nowoczesnych technologii oraz zajęć muzycznych, prowadzi blogi Klikankowo oraz Patyczaki Tableciaki 

3 komentarze:

Super Tylko szkoda ze nigdzie nie można kupić publikacji tego Pana

Hej super tylko gdzie można kupić publikacje tego Pana

Materiały kompozytora są dostępne tylko podczas Jego szkoleń.

Prześlij komentarz