sobota, 29 lutego 2020

Mozaika - matematyka i sztuka razem

Mozaika to temat bardzo ciekawy, bo pokazuje matematykę w prawdziwym świecie.

W czasie zajęć zapoznaliśmy się z tym pojęciem w dwóch znaczeniach.
Pojęcie matematyczne jako wzór składający się z powtarzalności motywu z figur geometrycznych, można to kontynuować bez końca...
Pojęcie ze świata sztuki, czyli mozaika jako wykonany z kawałków szkła, ceramiki i lub kamieni przyklejonych do powierzchni obraz/wzór.

Mistrzem mozaiki można by nazwać Antoniego Gaudiego, który sprawił, ze Barcelona pełna jest magicznych, kolorowych miejsc.

Do takiej lekcji możecie skorzystać z filmu:

Jako pracę podsumowującą zajęcia proponuję wykonać najdłuższą ławkę świata z Parku Guell. Uczniowie otrzymują fragment ławki, ozdabiają ją kawałkami kolorowych kartonów. Wykonane w ten sposób fragmenty łączymy w jedna długą ławkę.

Powodzenia i dobrej zabawy!

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.