wtorek, 21 kwietnia 2015

Matematyczne zagadki

Takie zabawy z liczeniem można łatwo przeprowadzić w dowolnej klasie i w dowolnym zakresie liczbowym. Możemy bawić się z całą klasą, albo w grupach. Do zabawy potrzebne są pudełka ( mogą być woreczki prezentowe) oraz plastikowe zakrętki od butelek. Liczmanami może być wszystko np. kasztany jesienią, fasolki przez cały rok, ale najlepiej nadają się plastikowe zakrętki, ponieważ mają właściwą wielkość.

Umawiamy się z dziećmi, że do pudełka wkładamy określona ilość liczmanów. W tym przypadku jest to 20. Jedno dziecko wyjmuje z pudelka dowolną ilość liczmanów, głośno je przelicza, a zadaniem pozostałych jest obliczenie ile liczmanów pozostało w pudełku. Uczniowie mogą zapisywać działania w zeszycie, na karcie pracy albo na tablicy suchościeralnej. Utrudnieniem będzie, gdy z pudełka wyjmują liczmany dwie osoby.

Gdy bawimy się w grupach wtedy każdy uczestnik zabawy ma możliwość liczyć częściej. Ustalamy czas gry, dzieci zapisują obliczenia, kontrolują siebie nawzajem.


Jolanta Okuniewska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w klasach I-III w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie. Ambasador międzynarodowego programu eTwinning. Autorka bloga tableciaki.blogspot.com i ebooka "Technologie są dla dzieci, poradnik dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej".

0 komentarze:

Prześlij komentarz