czwartek, 28 maja 2015

Mierzenie pojemności – litr

Jakie produkty mierzymy miarą pojemności? – podawanie przykładów z własnego doświadczenia. Ćwiczenia praktyczne w odmierzaniu płynów jednakowej pojemności i różnym kształcie, porównywanie wyników (mniej, więcej, tyle samo) i wyciąganie wniosków. Ile szklanek potrzebuję, aby zmieścił się w nich litr wody? – ćwiczenie praktyczne.

Podsumowując zajęcia zorganizowaliśmy zabawę „Burza na morzu”. Każdy z uczniów miał swoją butelkę, wodę zabarwiliśmy na kolor niebieski, wrzuciliśmy kawałek styropianu, który potraktowaliśmy jako okręt i zabawa gotowa. Potrząsając butelką, zrobiliśmy burzę na morzu i obserwowaliśmy jak porusza się nasz okręt na wzburzonym morzu. Czy nie utrwalimy zaplanowanego celu zajęć? – mierzenie pojemności – litr.

Małgorzata Wiśniewska. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie. Nauczyciel poszukujący ciekawych rozwiązań metodycznych.