wtorek, 27 października 2015

Zostań detektywem

Często korzystam z pakietu PIKTOGRAFIA, a już szczególnie na kółku matematycznym. To ulubiona metoda moich uczniów. Interesujące zadanie, oparte na planie sytuacyjnym i piktogramach dotyczyło zagadki detektywistycznej "Skradziona moneta". Był plan willi, bohaterowie, złota moneta, piktogramy indywidualnie zrobione przez dzieci (radio, telefon). Był detektyw i była tajemnica - ktoś ukradł złotą monetę
Zadaniem uczniów było jej wyjaśnienie na podstawie wysłuchanego tekstu, manipulowania symbolami na planie i własnych domysłów. Tego typu zadania dowodzą, że matematyka to nie tylko liczenie. To wyjaśnianie, przekonywanie o słuszności swej racji, rozmowy z kolegami i praca w grupie. Po zajęciach śmiałam się cichutko, że chłopcy uknuli teorię spiskową... Zapraszam do obejrzenia filmu. 

Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, autorka stron KLIKANKOWO oraz PATYCZAKI TABLECIAKI, w swej pracy wykorzystuje nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, pracuje z klasą na tabletach.

0 komentarze:

Prześlij komentarz