sobota, 9 stycznia 2016

Opowieści z obrazka


    Do konstruowania opowiadań z uwzględnieniem zdarzeń w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym zazwyczaj wykorzystujemy historyjki obrazkowe. Żeby urozmaicić naukę umiejętności przewidywania, określania przyczyn i skutków, zachęcam do sięgnięcia po "Opowieści z obrazka". 

Możemy zastosować reprodukcje obrazów, nietypowe i tajemnicze fotografie. Pod nimi zapisujemy zmuszające do myślenia pytania, dzięki którym dziecko snuje swoją opowieść. Co jest ważne - opowieści powinny "ożywiać" obrazy/fotografie, a nie je opisywać.
Wszystkie pomysły, jakie dziecku przychodzą do głowy, zapisuje na kartce. Można to zrobić w postaci mapy myśli. Następnie  porządkujemy notatki pisząc historię. Uczeń może przeczytać ją koledze i wspólnie zastanowić się nad sensem i logiką.
Kolejnym etapem może być poszukiwanie przez dzieci reprodukcji obrazów, ciekawych zdjęć i tworzenie na ich podstawie opowieści.

Beata Piotrowicz - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w oddziale Montessori, terapeuta pedagogiczny w SP nr 7 w Świdniku (woj. lubelskie). W swojej pracy stawia na aktywność własną dzieci, ich samodzielność, twórczość. W wolnych chwilach szuka inspiracji i tworzy pomoce dydaktyczne, które uaktywniają proces nauczania. 

1 komentarze:

Bardzo dobry pomysł na uruchomienie wyobraźni i tworzenie historii

Prześlij komentarz