środa, 29 czerwca 2016

CZÓŁKO i różne jego wersje

Czółko matematyczne to ciekawa gra, dzięki której dzieci poćwiczą umiejętności rachunkowe.

Gra karciana
Dzieci grają w grupach (3 graczy)
Rozdają karty między 2 graczy (tak aby nie widzieć wartości kart), ponieważ 3 osoba jest testerem.
Na hasło testera  "czółko" - gracze przykładają 1 kartę do swojego czoła - tak aby nie widzieć własnej karty, tylko kartę przeciwnika.

Tester podaje wynik mnożenia lub dodawania (w zależności od wieku i umiejętności graczy) wartości, które przedstawiają karty.

Zadaniem gracza jest odgadnięcie - jaką on sam ma kartę przy czole.

Przykład:
Zosia ma 7, Olek ma 3.
Gra na dodawanie. Tester mówi 10.
Zosia widząc kartę Olka z 3 i znając wynik dodawania odgaduje, że ma kartę z 7.

Uczniowie wymyślili wersję ortograficzną:

dziecko dokłada kartę z wyrazem do czoła - nie wie co jest napisane, tester odczytuje wyraz, a gracz podaje jak go zapisać. Jak zgadnie zdobywa punkt, jak nie zgadnie - odkłada kartę i może spróbować ponownie później.

Monika Antosik - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 81 w Łodzi oraz logopeda w Logofiglach, która lubi łamać szkolne schematy. Zwolenniczka neurodydaktyki, pedagogiki Marii Montessori oraz nauki przez zabawę.