niedziela, 18 września 2016

DOMKI BIEDRONKI

Rozkład liczb od 1 do 10 wcale nie musi być nudny i monotonny. Wystarczy, że małym biedronkom zbudujemy domki, które rosną wraz z liczbą.

U mnie kolory domków nie są przypadkowe - związane są z pedagogiką Marii Montessori, gdzie każdej cyfrze i liczbie 10 przypisany jest konkretny kolor:
1 - czerwony,
2 - zielony,
3 - różowy,
4 - żółty,
5 - jasnoniebieski,
6 - fioletowy,
7 - biały,
8 - granatowy,
9 - brązowy,
10 - złoty.

Domek zbudowany jest z pięter i dachu, na którym widnieje liczba. Domek cyfry 2 ma trzy piętra, cyfry 3 - cztery piętra itd. Dlaczego? Ponieważ każdą z cyfr i liczbę 10 dzielimy zawsze na dwa składniki we wszystkich możliwych konfiguracjach. 

Pokazujemy, że 2 to jest to samo, co: 2+0, 0+2, 1+1 - na każdym piętrze biedronki muszą mieszkać w inny sposób obok siebie, ale nie może być ich więcej niż wskazuje numer domku.
Działania można zapisywać, zrobić książeczkę z domkami i biedronkami. A może ktoś będzie chciał wykonać kolejne drapacze chmur dla liczb powyżej 10?

Beata Piotrowicz - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w oddziale Montessori, terapeuta pedagogiczny w SP 7 w Świdniku (woj. lubelskie). W swojej pracy stawiam na aktywność własną dzieci, ich samodzielność, twórczość. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz