wtorek, 25 listopada 2014

Ważenie z piktogramami

W pakiecie PIKTOGRAFIA wagi papierowe i mnóstwo obrazków. W drewnianych skrzyneczkach prawdziwe odważniki. Na nich liczby: 1g, 5 g, 20 g, 200 g, 500 g. Zajęcia rozpoczęliśmy od wycięcia papierowych wag i wysypania mnóstwa piktogramów. Zadania polegały na układaniu na obu szalkach takich obrazków, by od razu było wiadomo, co jest cięższe, a co lżejsze.

Należało też przesunąć szalki. Kolejna część lekcji to korzystanie z odważników. Uczniowie z dużym skupieniem sprawdzali zapisane miana, bo po raz pierwszy z nich korzystali (odważniki pożyczone z pracowni chemicznej).
Później poprosiłam uczniów, by wykonali takie zadanie:jeden (przedmiot przedstawiony na piktogramie))jest cięższy niż dwa, trzy. Pojawił się jeden autobus, cięższy niż dwa misie, samochód cięższy niż trzy lale. Dzieci świetnie sobie radziły z układaniem i rozumieniem pojęć. Na koniec przeszliśmy do aplikacji "Zabawne ważenie zwierząt". Była aktywna waga szalkowa. Trzy tematy do wyboru (dżungla, dom, zwierzęta domowe) i trzy poziomy. Najłatwiejszy szybko się znudził. Za to zainteresował najtrudniejszy. Uczniowie musieli dobierać tak zwierzęta, by szalki były w równowadze. Zadania intuicyjne, bo tak naprawdę nikt nie wie, czy pies waży tyle samo, co kurczątko i kot. efekty zajęć: kształtowanie pojęć związanych z ważeniem: cięższy, lżejszy, tyle samo, poznanie odważników o mianach gramowych, kształtowanie logicznego myślenia, wykorzystanie swej wiedzy w praktycznym ważeniu, dostarczenie radości podczas nauki.

0 komentarze:

Prześlij komentarz