wtorek, 8 grudnia 2015

Ciało człowieka

Ciało człowieka to temat niezwykle interesujący. Proponuję zgromadzić wiedzę na temat budowy ciała w formie bardzo atrakcyjnej książeczki.

Materiały

- wydruki szkieletu człowieka (printoteka.pl)
- dwie kartki kalki technicznej
- kartka na okładkę
- zszywacz
- kredki, flamastry
- książki, leksykony i materiały związane z ciałem człowieka

Wykonanie

Książeczka składa się z kolejno nakładanych na siebie warstw. Pierwsza (najbardziej na spodzie) to kartka ze szkieletem. Druga strona - kalka - to narządy wewnętrzne umieszczone w odpowiednich miejscach. Trzecia kartka to postać człowieka. Odsłaniając kolejne strony dowiadujemy się, co się w nas kryje. Wszystkie kartki od razu zszywamy w całość, aby się nie przesuwały i nie okazało się, że serce mamy na wysokości miednicy...

  

Co daje to dzieciom

Z racji, że mam grupę 8 latków zrezygnowałam z większej ilości kart typu - mięśnie, układ nerwowy. Uczniom wystarczy jedna kartka na narządy wewnętrzne, gdzie zaznaczyliśmy wybrane elementy różnych układów.
Wspaniała praca, gdzie każdy ma szansę wykonać ją na miarę swoich możliwości. Postacią końcową może być zarówna dziewczynka, jak i chłopczyk. Narządy wewnętrzne także będą się różniły. Ci bardziej dociekliwi mogą umieścić ich więcej. Można dołączyć do nich niewielkie opisy. Możliwości jest naprawdę wiele i kiedy tylko uczniowie zrozumieją ideę, będą mogli niemal samodzielne "rozkładać" człowieka na części.

Bardzo ciekawy jest też moment rysowania realnej postaci, czyli "nakładania"  skóry na szkielet. Nie można go po prostu dokładnie odrysować, skóra nie przylega bezpośrednio do kości - to dopiero odkrycie!

 

Oszczędność i przejrzystość

Po czasie myślę, że można byłoby każdą stronę podzielić na pół. Skleić ze sobą połowę kalki technicznej (przezroczystej) i połowę zwykłej kartki, aby wykonać napisy, ponieważ w innym razie (jak widać na zdjęciach) napisy bywają niejasne, pokrywają się z innymi. Ale to już takie moje uwagi "po".. gdyż uczniom zupełnie to nie przeszkadzało.

Prezentacja

Oto krótki montaż z prezentacji - więcej filmów, w których uczniowie krótko opowiadają o swojej książeczce znajdziecie tutaj:
http://wmojejklasie.blogspot.com/2015/12/przyroda-ciao-czowieka.html

Linki:
Szkielet człowieka na printoteka.pl.

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Autorka bloga wmojejklasie.blogspot.com. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz