piątek, 11 grudnia 2015

Świąteczne granie i rysowanie

Pomysłodawczynią zabawy jest nasza koleżanka z grupy Superbelfrzy Mini Dorota Dankowska. Połączyła zajęcia plastyczne z matematycznymi, do których wykorzystała codzienne materiały - kostkę do gry, kredki, białą kartkę i instrukcję.
wersja dla dzieci młodszych uczniów - rzucamy kostką i rysujemy poszczególne elementy Mikołaja zgodnie z instrukcją. Zabawa uczy planowania i rysowania części ciała postaci, przeliczania elementów, porównywania.


Pomysł Doroty bardzo mi się spodobał, ale dokonałam zmian. Moi trzecioklasiści wykorzystali dwie wirtualne kostki do wielokrotności liczb i utrwalali mnożenie w zakresie 36. Tablet posłużył nam nie tylko do "pacania". Niektóre dzieci zrobiły zdjęcie instrukcji przywieszonej na tablicy, by mieć ją "pod ręką". Uważam, że to świetny pomysł.


Zabawa ma wiele możliwości. Uczniowie mogą rysować choinkę, renifera czy bałwanka. W zależności od matematycznych umiejętności możemy wykorzystać kilka kostek, dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić. Kto pierwszy narysuje, ten w nagrodę może zaśpiewać piosenkę świąteczną, kolędę czy zadać zagadkę. Takie nasze świąteczne granie i rysowanie!

Plansze do zabawy dostępne są tutaj.


Aleksandra Schoen-Kamińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, wielki zwolennik wykorzystywania nowoczesnych technologii na co dzień, autorka blogów Klikankowo oraz Patyczaki Tableciaki

0 komentarze:

Prześlij komentarz