poniedziałek, 5 grudnia 2016

Gra- świąteczne kostki


Świąteczne kostki do doskonalenia, rozwijania  i usprawniania mowy, ale także do poszerzania słownictwa to nasza kolejna propozycja kreatywnych świątecznych zajęć lekcyjnych, świetlicowych i rewalidacyjnych.
Gra polega na rzucaniu kostką, która na swoich ścianach ma symbole związane z Bożym Narodzeniem. Do kostek opracowano także plansze do gry.


Propozycje ćwiczeń i gier:
1. Zadaniem ucznia jest nazwanie wylosowanego symbolu, a następnie ułożenie z jego nazwą- wyrazem zdania.
2. Po wylosowaniu danego symbolu uczeń musi wskazać występujące w danym wyrazie samogłoski lub spółgłoski.
3. Z do wylosowanego symbolu należy wskazać liczbę mnogą np: choinka- choinki.
4. Do wylosowanego symbolu zdaniem ucznia jest dopasowanie odpowiedniego przymiotnika, czasownika itd.
5. Uczeń losuje 3 razy, a wyrzucone obrazki muszą posłużyć mu do ułożenia zdania.
6. Grupa uczniów rzuca kostką, umawiamy się np, na 5 rzutów. Wylosowane symbole posłużą nam do ułożenia krótkiej historyjki obrazkowej.
7. Gra w parach polega na rzucaniu kostką i zaznaczaniu pisakiem lub nakrętkami symboli na planszy. Osoba, która jako pierwsza zakryje ostatni symbol wygrywa, lub osoba, która zaznaczyła na koniec gry najwięcej pól swoją nakrętką,
Taką kostkę możecie stworzyć sami, albo poprosić o to uczniów, którzy na pewni wykonają to zadanie ekspresowo w programie Paint.
Propozycja naszych kostek do gry.

Gra została opracowana przez  
Specjalni.pl  

Zyta Czechowska  i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl oraz  TIK z klasą. Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli.

0 komentarze:

Prześlij komentarz