poniedziałek, 5 grudnia 2016

WARCABY ODKRYTE NA NOWO


Od dawna wiemy, że warcaby uczą logicznego myślenia.
A gdyby dodatkowo utrwalały umiejętności matematyczne lub ortograficzne?


Wersja matematyczna
Uczniowie grają w parach, ustawiają pionki na przeciwległych polach planszy. Poruszają się po szarych polach. Zadaniem gracza jest przejść przez planszę i zająć miejsca startowe przeciwnika. Jednak, aby wejść na pole muszą podać rozwiązanie działania, które jest na nim umieszczone.
Oczywiście przeciwnika można zbić, wtedy wraca on na swoje pole startowe, więc bicie nie zawsze jest dla gracza opłacalne - nie jest więc przymusowe.

Na polach można umieścić tabliczkę mnożenia, dzielenia, dodawanie i odejmowanie w wybranym zakresie, potęgowanie...... itp.

Główka pracuje i matematykę trenuje. :)

Wersja ortograficzna

Zasady jak wyżej. Na polach piszemy wyrazy z luką w miejscu trudności ortograficznej. Aby wejść na pole należy uzupełnić trudność. 


Inne wersje? 

Może być sylabowa lub wyrazowa - nauka czytania w klasie pierwszej
Logopedyczna - z rysunkami lub wyrazami trenującymi określoną głoskę lub z minkami logopedycznymi - do ćwiczenia narządów artykulacyjnych. 
Wersja warcabowej kartkówki na wesoło - mogą być nie tylko wyrazy na polach, można dodać Z jak zadanie. Na dodatkowych kartach wypisane zadania. Jak gracz wejdzie na pole Z - losuje kartę. Odczytuje i wykonuje polecenie. Np. wymień znane ci zasady ortograficzne, podaj 3 wyrazy rozpoczynające się na "h". 
Albo matematyczne Z jak zadanie - jak nazywamy wynik dzielenia, podaj 3 liczby podzielne przez 5 itp.

Macie jeszcze jakieś pomysły? 
Podzielcie się w komentarzach. :)
Monika Antosik - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 81 w Łodzi oraz logopeda w Logofiglach, która lubi łamać szkolne schematy. Zwolenniczka neurodydaktyki, pedagogiki Marii Montessori oraz nauki przez zabawę.

0 komentarze:

Prześlij komentarz