niedziela, 4 grudnia 2016

Matematyczny bączek


Zakręć, zatrzymaj i podaj wynik – tak najprościej można wytłumaczyć zasady gry przy użyciu bączków. Pomoc matematyczna została wykonana na zajęciach z techniki przez moich trzecioklasistów. By ją wykonać potrzebujesz płyty CD, szklanej kulki i zakrętki od plastikowej butelki.
Wszystkie elementy łączysz gorącym klejem lub wikolem. Na płycie wpisujesz liczby od 1 do 10, na zakrętce np. 7, a na przygotowanych karteczkach wyniki mnożenia.
Jak gramy? Najlepiej w parach.
  • Pierwsza wersja - jedna osoba kręci bączkiem, zatrzymuje go, podaje wynik i zabiera kartonik.

  • Druga wersja gry bazuje na zasadach gry w Kółko i krzyżyk lub Trzy w linii. Każdy z graczy ustawia swój pionek na kartoniku z wynikiem. Po skończonej grze, gracze wymieniają bączka na inny.Na filmie praktyczne wykorzystanie bączka na zajęciach z matematyki.
Stare płyty możemy również wykorzystać do działań językowych, utrwalając ortografię lub do tworzenia sylab. Możliwości jest wiele. Podzielcie się w komentarzach swoimi pomysłami, jeśli też wykorzystacie stare płyty CD.


Sylwia Mencewicz - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i zajęć techniki w klasach 4-6 w Niepublicznej Szkole Podstawowej "Szkole Przyszłości". Miłośniczka książek, w każdym miejscu i o każdej porze. Autorka bloga http://wnaszychklasach.blogspot.com/ oraz http://technikazjawi.blogspot.com/

0 komentarze:

Prześlij komentarz