środa, 1 października 2014

Owocowe piktogramy

Temat "Skarby jesieni" czy "Jesień w sadzie" może nas zainspirować do wykorzystania piktogramów z owocami, które da się wykorzystać w różny sposób.
W klasie pierwszej istnieje wiele możliwości wykorzystania owocowych piktogramów. Oto kilka z nich:
Piktogramy - liczmany. Policzenie wszystkich owocowych obrazków w zestawie wcale nie jest takie łatwe. Jest ich ponad 30!

Sytuacja problemowa. Wiele pytań rodzi się w czasie pracy z piktogramami. Czy papryka to owoc? A pomidor jest owocem? Orzech włoski? A czy owoce morza to też owoce?

Układanie sekwencji według wybranych zasad. Od prostych do bardzo skomplikowanych.


Szukanie prawidłowości. Ułożenie kilku piktogramów według jakiejś zasady pozwala uczniom odkrywać matematyczne prawidła. Jaki obrazek pojawi się na 6. pozycji? a jaki na 11. pozycji? A na setnej?

Owocowe zagadki.  To wspaniały sposób na rozwijanie myślenia matematycznego dzieci. I w tej dziedzinie pierwszoklasiści potrafią być małymi geniuszami! Wystarczy wybrać kilka dowolnych piktogramów i zapytać uczniów:
Co łączy te obrazy?

Zapewniam, że możliwości pierwszoklasistów  w tym zakresie są ogromne, a pomysły i ilość znalezionych wspólnych cech może zaskoczyć niejednego rodzica czy nauczyciela.
Zapraszam do zabawy z piktogramami!

0 komentarze:

Prześlij komentarz