czwartek, 9 października 2014

"Rzymski tuzin"

TUZIN - pojęcie matematyczne już prawie nie stosowane. No, może na konkursach. Moi uczniowie uwielbiają gry oparte na dwunastu polach. Ostatni pomysł to "Rzymski tuzin". Miesięcy mamy dwanaście - tuzin. Znaków rzymskich odpowiadających miesiącom - tuzin. Wykorzystane pomoce to: dwie kostki sześciościenne z kropkami, jedna kostka sześciościenna z cyframi, jedna kostka ze znakami matematycznymi " - " i " + ". plansza na parę, dla każdego ucznia znaki rzymskie I-XII (plansze i znaki do pobrania TUTAJ) Uczeń rzuca wszystkimi kostkami: kostka z działaniem wskazuje jaką operację wykonuje, z trzech pozostałych wybiera tylko dwie (dwie z kropkami lub jedną z kropkami i jedną z cyframi).
Po dokonaniu obliczeń wybiera znak rzymski i kładzie na odpowiednim miesiącu. Początkowo dzieci często podchodziły do urodzinowego kalendarza, by sprawdzić znak rzymski wiszący przy miesiącu. Teraz to już rzadkość! Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, autorka stron KLIKANKOWO oraz PATYCZAKI TABLECIAKI, w swej pracy wykorzystuje nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, pracuje z klasą na tabletach.