czwartek, 9 października 2014

Zbieramy dziesiątki

Gra "Zbieramy dziesiątki" ma na celu pomóc dziecku zrozumieć system dziesiętny. Plansza zawiera 100 pól. Wykorzystano dziesięć kolorów w układzie pionowym. Uczniowie od razu zauważyli, że np. pola żółte to liczby 1, 11, 21, 31; pola czerwone 7, 17, 27, 37 (każda liczba o jedno pole wyżej była większa o 10). Dzieci wykorzystały dwie dziesięciościenne kostki, pieczątki: 1 żeton, 10 żetonów, planszę gry. Dodawały lub odejmowały liczbę oczek i przesuwały pionek. Gdy stanęły na polu z żetonem 1 lub paczką żetonów 10 wykonywały odpowiednią pieczątkę w zeszycie.
Uczniowie w różny sposób przesuwali pionki po planszy. Licząc dotykali każdego pola, ułatwiali sobie przeliczanie przesuwając pionek od razu w górę i w prawo (przy liczbie 10 i powyżej), wykonywali obliczenia w pamięci. Po zakończeniu gry analizowałi uzyskane wyniki. Z łatwością potrafiły odczytać ilość zebranych żetonów tworząc liczbę - 64, 37, 18.

Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, autorka stron KLIKANKOWO oraz PATYCZAKI TABLECIAKI, w swej pracy wykorzystuje nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, pracuje z klasą na tabletach.

0 komentarze:

Prześlij komentarz