środa, 12 października 2016

Jesienna matematyka

Matematyka jest wszędzie, nawet w jesiennych liściach. Przekonali się o tym uczniowie mojej drugiej klasy. Podczas zabawy z jesiennymi liśćmi poznaliśmy pojęcie osi symetrii i lustrzanego odbicia.
Dorysowanie brakującej połowy liścia  nie było łatwe, ale wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem. Należało zwrócić uwagę na kolorystykę, kształt i proporcje rysowanych elementów.
Zajęcia zaczęłam od tego, że rozsypałam na dywanie różne liście. Każdy uczeń miał wybrać trzy, ale tak by pochodziły z trzech różnych drzew. Poprosiłam by dzieci przyjrzały się swoim listkom, a następnie przecięły je wzdłuż głównej żyłki. Wybraną połowę liścia uczniowie przykleili na kartce, a następnie dorysowywali brakującą część. To były bardzo udane zajęcia. Pomysł zaczerpnęłam z Pinteresta.
Monika Walkowiak - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Kamieńcu Wrocławskim. 

3 komentarze:

Wykorzystałam dzisiaj Pani pomysł na lekcji, ale ponieważ mamy zimę, zamiast liści dałam moim uczniom śnieżynki. Najpierw musieli je samodzielnie wyciąć, potem przeciąć równo na pół i jedną połówkę nakleić na kartkę. Zadanie, chociaż nie było wcale takie proste, bardzo zainteresowało dzieci, były maksymalnie zaangażowane i ostatecznie zadowolone z efektów swojej pracy. Na koniec sprawdzalliśmy lusterkiem na ile odbicie lustrzane pokrywa się z dorysowaną częścią.

Bardzo się cieszę, że pomysł został wykorzystany i do tego jeszcze z wprowadzeniem innowacji <3

Prześlij komentarz