poniedziałek, 16 marca 2015

Z przymiotnikiem, czasownikiem, rzeczownikiem za pan brat!

O zaletach tej zabawy można by pisać bez końca. Znana od lat nie traci na swej aktualności. Dziś proponuję zabawę „Państwa Miasta” w nieco innej odsłonie. Mimo że reguły zabawy są tożsame jak w grze Państwa Miasta, jej modyfikacja polega na umieszczeniu w rubrykach nazw z częściami mowy – PRZYMIOTNIK, CZASOWNIK I RZECZOWNIK. Zabawę rozpoczynamy od wylosowania litery na którą musimy wyszukać i zapisać określony wyraz, lub klasycznie wymawiając (a przy tym utrwalając!) kolejność alfabetu.

Dlaczego warto? Możemy ją przeprowadzić „zawsze i wszędzie”. Jedna zabawa, a uczestników nieograniczona ilość. Prosta w przygotowaniu – ja drukuję każdemu uczniowi tabelę, którą umieszczam w przezroczystej koszulce, po której uczniowie piszą zmywalnym flamastrem, dzięki czemu pomoc nadaje się do wielokrotnego użycia. Wykorzystuję na lekcjach, świetlicy, a czasem sami uczniowie tworzą własne tabele i zapełniają tą zabawą czas na przerwach. Polecam Rodzicom dzieci którzy mogą w ramach zadania domowego ćwiczyć z dziećmi poznane części mowy, przy tym świetnie się bawiąc.

Piękny pomysł! Wykorzystam!

Genialne - przetestowałam - dziękuję!!!