środa, 17 września 2014

Patyczki na matematyce

Patyczki do lodów to łatwo dostępny materiał edukacyjny. Może posłużyć do liczenia, budowania figur szukania zależności i wielu innych matematycznych czynności.

Oto niektóre propozycje:
Patyczki jako liczmany. Możemy dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić.
Znaki rzymskie. Świetna zabawa i manipulacja zamiast kserówki. Przy okazji pytanie: Ile potrzebuję patyczków do utworzenia znaków rzymskich od 1 do 10? Jaką zauważasz prawidłowość w tworzeniu tych znaków?

Figury geometryczne. Można układać różne figury otwarte i zamknięte. Uczniowie same dochodzą do nazywania ich: pięciobok, sześciobok itp.,

Łamigłówki i szukanie zależności. To świetne zadanie, zmuszające dzieci do działania i myślenia. Sprawdza się już w klasie pierwszej. Uczniowie manipulują, budują i liczą. Znajdują zależności między liczbami.
Ułóż kwadrat z patyczków. Ile potrzebujesz patyczków? Dołóż jak najmniejszą liczbę patyczków tak, aby powstały dwa kwadraty, ... trzy kwadraty...., cztery kwadraty...
Litery i cyfry. Uczniowie mogą układać litery, cyfry strzałki (w prawo, w lewo), układać kody i różne dowolne obrazy.
Lekcja z patyczkami w klasie pierwszej mija bardzo szybko. Zaletą takich zajęć jest pełna indywidualizacja (jeżeli zgromadzimy dużą ilość patyczków. Przeprowadzamy je poza ławkami (na dywanie). Wszyscy są zaangażowani. Uczniowie nie czują, że się uczą.

0 komentarze:

Prześlij komentarz