środa, 24 września 2014

Kartkówka z matematyki

Zobaczcie, jak zrobić kartkówkę z matematyki, aby po 10 minutach usłyszeć "Chcemy jeszcze!", a po zebraniu kartek "Błagamy, czy możemy mieć tak częściej?". Potrzeba jedynie odrobiny wysiłku i w miarę ciepły dzień bez deszczu.Pomoce: Karteczki z działaniami (z możliwością przymocowania: gumeczki, wstążeczki itp.), kartki papieru, pisaki lub ołówki,


Ważne, aby działania miały różny poziom. Ja wybrałam oznaczenie poziomów kolorami. Mozna to równie dobrze zrobić gwiazdkami *, **, ***. Zdecydowałam się na kolory, bo siedmiolatki z  daleka wiedziały, gdzie biec. Dzięki poziomom, można zaproponować coś ciekawego dla każdego ucznia, nawet jeśli mamy klasę o zróżnicowanym poziomie. 


Miejsce: Boisko szkolne, plac zabaw - proponuję świeże powietrze, ale może być też sala gimnastyczna lub korytarz szkolny.

Przebieg zajęć

Przed przyjściem dzieci na zajęcia rozwieszamy karteczki na dość dużej przestrzeni. Przed przystąpieniem do wykonywania działań ustaliliśmy zasady:

1. Można biegać. 
2. Można wykonać wszystkie działania, jeśli się zdąży.
3. Można wybierać działania do wykonania.
4. Na kartce trzeba zapisać całe działanie, nie tylko wynik. 
5. Trzeba pracować samodzielnie. 
6. Można zrezygnować nawet z już zapisanego działania.
7. Karteczki różowe są najtrudniejsze, zielone najłatwiejsze, pozostałe średnie.  Czas na wykonanie zadania początkowo wynosił 10 minut, ale ostatecznie na prośbę uczniów został zwiększony do 15 minut - nie chcieli jeszcze kończyć, pomimo wizji swobodnej zabawy na świeżym powietrzu. 


Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Autorka bloga wmojejklasie.blogspot.com. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

3 komentarze:

Jestem pod wrażeniem. Coś dla moich uczniów. Skorzystam z pomysłu.

Bardzo fajny pomysł, wykorzystam :)

Brawo! Brawo, brawo! Pozdrawiam bardzo serdecznie!

Prześlij komentarz