poniedziałek, 22 września 2014

Matematyczne Palce Jenga

Dzieciaki uwielbiają gry. Gry, to nie tylko uśmiech na twarzy, ale również integracja, motywacja, aktywność poznawcza, budowanie strategii, planowanie, a dla nas, nauczycieli, to przede wszystkim nauka. Palce Jenga to świetna gra towarzyska polegająca na wyciąganiu poszczególnych klocków ułożonych w wieżę i układaniu ich w kolejne piętra. Gra wyzwala wiele emocji i bardzo szybko zyskuje wielu sympatyków.
Co zrobić aby ta świetna zabawa nabrała edukacyjnego wymiaru? Wystarczy na poszczególnych klockach umieścić zadania do wykonania. Mogą to być litery go rozpoznania, sylaby, z których trzeba ułożyć wyraz, bądź odnaleźć je w nowych wyrazach. Można na klockach zapisać trudne wyrazy z lukami ( g...ra), a zadaniem ucznia będzie podanie trudności ortograficznej występującej w wyrazie. Ja na klockach umieściłam działania matematyczne. Jest to zatem świetna okazja do poćwiczenia rachunku pamięciowego przy okazji świetnej zabawy z przyjaciółmi.

Joanna Apanasewicz - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w klasach młodszych i przedszkolu. Pracuje w "Małej Szkole" w Koninie Żagańskim (woj. lubuskie). W swojej pracy wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne, które są jednocześnie jej pasją. Uwielbia prace ręczne i wykonuje proste pomoce dydaktyczne przy wykorzystaniu prostych przedmiotów z otoczenia.

Bardzo dziękuję za ten opis. Wspaniała zabawa przez naukę! A klocki Jenga mają dwie strony, czyli ile zadań! Wspaniale