wtorek, 30 września 2014

Im większa, tym lepsza

PROJEKT PIKTOGRAFIA - czyli jak skutecznie uczyć matematyki Na stronie PIKTOGRAFIA znajdziecie Państwo opis pakietu, scenariusze zajęć,plansze do gier i piktogramy. "Im większa, tym lepsza" to gra strategiczna. Wykorzystane zostały pomoce z pakietu PIKTOGRAMY: plansza, 2 kostki sześciościenne oraz trzy piktogramy chusteczek. Po rzucie kostkami uczniowie mieli wybór - mogli dodać lub odjąć oczka. Ale... musieli pomyśleć którą drogę wybrać, gdzie warto skręcić i mieć szanse na wyższy wynik. Gdy pionek był na polu z piktogramem, taki musieli wziąć. Gra kończyła się w momencie, gdy ostatni gracz "dojechał" do mety. Wówczas dzieci przeliczały, ile zdobyły punktów. Co się okazało? Każdy policzył swe chusteczki. Wyniki były imponujące: 854, 628. Zadania w ćwiczeniach (na razie) to obliczenia w zakresie drugiej dziesiątki, bez przekraczania progu dziesiątkowego. A drugoklasiści świetnie poradzili sobie z liczeniem w zakresie 1000. Dzieci liczyły różnymi sposobami - takimi, którymi im było łatwiej. Najważniejsze, że poprawnie!

Pakiety dotarły do nas tydzień temu. Uczniowie uwielbiają zajęcia z piktogramami. Ich króciutkie wypowiedzi "za". Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, autorka stron KLIKANKOWO oraz PATYCZAKI TABLECIAKI, w swej pracy wykorzystuje nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, pracuje z klasą na tabletach.